Má smysl být hodný ve zlém Světě?

22.8. 2020 (Aktualizováno: 26.8. 2020)

Má smysl být hodný ve zlém Světě?

Politici lžou, mnohdy i kradou. Bohatí bohatnou každým dnem a obecně se zdá, že  morálka a zábrany stojí v cestě tomu, aby se člověk měl ,,skutečně dobře“.

Být ,,hodný“ se tedy nevyplácí, pokud to bereme ryze jen v rámci pozemské ekonomiky. Otázka je, jestli ,,člověk“ je skutečně jen nějaký ,,předmět“ tohoto světového systému a jestli na něj vztahovat ekonomický kalkul jako na auto nebo mobil. Vyplatí se tento model nebo už ho mám vyhodit? K telefonu je to oprávněná otázka, pokud ji však začneme aplikovat na sebe a lidi, pak přestáváme být tím, co bylo definováno slovem ČLOVĚK. Stali bychom se jen ,,spotřebním zbožím“ na jednu krátkou sezónu. Řád vesmíru nás milióny let nevyšlechťoval k tomu, abychom se stali ,,předmětem denní spotřeby“ a byli vyhozeni na smetiště dějin. Pokud to dopustíme, pak si ale nic jiného nezasloužíme.

Proto věřím, že z pohledu lidské existence, z pohledu vesmíru i z pohledu individuálního vývoje OSOBNOSTI ČLOVĚKA se VYPLATÍ být dobrý, hodný/ne hloupý/ a charakterní. Nejde tu totiž jen o chvilkový ,,užitek“ a mé ,,místo“ mezi majiteli předmětů a kariér, ale o dlouhodobý prospěch a hodnotu jedinečné osobnosti, mé vlastní lidské osobnosti…

-ZF-