Představení základních možností pro tvorbu vlastního webu v redakčním systému WordPress

Informace PRO ZAČÍNAJÍCÍ ZÁJEMCE o redakční systém WordPress a jeho možnosti pro OSOBNÍ AMATÉRSKOU STAVBU SVÉHO WEBU.

Tento WEB je vytvořen v redakčním systému WordPress na šabloně MioWeb 

Rád bych Vám zde představil systém WordPress, v němž se dá vytvářet nepřeberné množství různých webových prezentací. Obrovskou výhodou tohoto systému je, že si tyto prezentace můžete VYTVÁŘET SAMI, ZDARMA, PODLE SVÝCH PŘEDSTAV a jste omezeni jen svými schopnosti.

Na tvorbu NEPOTŘEBUJETE ŽÁDNOU WEBOVOU A PROGRAMÁTORSKOU ODBORNOST.



Co to je WordPress a k čemu je dobrý...

Oficiální popis neznalému nevysvětlí, proč je pro něJ WP/WordPress/ výhodný a zajímavý: WordPress je open source software, který můžete použít k vytváření krásných webových stránek, blogů nebo jiných aplikací.

WP je systém, můžeme říci ,,program“, který se vzdáleně nainstaluje u nějakého poskytovatele webového prostoru /hostingu/ a vytvoří vizuální prostředí, v němž si uživatel sám tvoří jednotlivé stránky své webové prezentace.

Je to systém, který je celosvětově vytvářen a spravovánván různými nadšenci z různých zemí, kteří jej nejen udržují, ale neustále vylepšují. WP má tedy svůj neustávající vývoj a tím se jeho možnosti každým dnem rozšiřují. Je POSKYTOVÁN ZCELA ZDARA a není podmíněn žádnými dalšími omezeními, dokonce ani registracemi, vytvářením svých účtů u poskytovatelů, apod. Zmíněný pojem open source software vymezuje pravidla nakládání s vnitřním zdrojovým kódem, což je věc se kterou běžný uživatel nepřijde do kontaktu - nijak jej neomezuje v nakládání s programem. Používání WP není omezeno ani ve směru komerčním, lze jej tedy užívat bez omezení i pro komerční účely…

WP je pro uživatele zajímavý v tom, že mu dovolí, aby si sám vytvořil svůj web, aniž umí programování a jiné odborné činnosti. Zjednodušeně můžeme říci, že je to výborný nástroj, který dovoluje laikovi tvořit tak, jako by byl profesionál. To je jistě velice dobrý argument, proč se o WP zajímat. Nemusíte si zadávat tvorbu svého webu u drahého odborníka, ale po jistých zkušenostech, které získáte jako samouk, si můžete vytvořit svůj web sámi…

Pro zjednodušenou představu o způsobu této tvory, můžeme práci ve WP přirovnat k tvorbě stránky v textovém editoru typu Word. Pokud máte nějakou zkušenost s tím, jak si vytvoříte dokument ve wordu, dokument v němž máte záhlaví, text, obrázky, případně nějaké doplňky, jako třeba wordart, pak už máte představu, jak se tvoří web ve WP.

Pochopitelně toto je představa zjednodušená, protože WP má mnohem více možností, než Word, ale pro první představu, je to přirovnání použitelné.


Tady je rychlý návod a popis práce s WordPressem. Je to demonstrace firmy Active24. I mnoho jiných firem poskytuje tutéž možnost instalace WP přímo z jejich rozhraní, instalaci na ,,dva kliky". Poskytovatelé jsou různí a zdánlivě je jedno, u kterého si koupíte webový prostor na jejich serveru/hosting/ a doménu. Nicméně je důležité si zjistit, jestli poskytovatel má dostatečné technické zázemí, umí odborně poradit a nemá časté výpadky. Tento můj web je např. hostován u firmy wedos.com. 

 


Velmi podobnou nabídku instalace WordPressu nabízí i jiné firmy, než jen Active 24. Já například používám totéž od WEDOSu.

Jaké jsou tedy výhody systému WordPress?

Mám to ve vlastních rukách...

Možnost si spravovat svůj web sám, bez odborníků

Úspora bez kompromisů

I při platbě za první sestavení webu, ušetřím za všechny další úpravy, doplnění a rozšíření, protože si je dělám sám.

Okamžité kontrola

Při vlastní tvorbě a úpravách vidím ihned výsledek a nejsem odkázán na komunikaci s někým dalším

Osobní kontakt s dílem

Člověk získá ke svému webu osobnější vztah, když si ho sám ,,staví" a tím se do jeho ,,díla" přelije část jeho emocí. Takové stránky pak mají silnější náboj a více osloví druhé...

Nezávislost=svoboda

Chce-li člověk nechat něco ,,vyrobit" od druhých je vždy na nich nějak závislý. Mají, nebo nemají čas, jsou drazí, nebo sleví, jsou ochotní, nebo diskuze s nimi vždy zkazí náladu, apod. Tvořím-li si dílo sám, je to jen na mně...

Zcela podle svých představ...

Mnohdy má zájemce o svůj web jen mlhavé představy o tom, jak by to ,,mělo vypadat". Pak draze zaplatí web designerovi, který mu musí vytvářet, někdy až nekonečné množství návrhů, než dojde k výkřiku ,,Heuréka, tak nějak jsem si to představoval...!" Když si člověk skládá svůj web sám, snáze si formuje své představy a okamžitě si ,,zkusí", jak by nějaký prvek na stránce vypadal.

V případě zájmu o vytvoření webu na WP máte tedy dvě základní možnosti:

 

1/ Někdo Vám základ webu vytvoří a Vy si web poté doplňujete, upravujete, ale i rozšiřujete podle svého.

2/ Pustíte se do všeho sami. Nastudujete si potřebné informace někde po internetu, nebo si koupíte knihy a začnete se v praxi učit, jak teorii převést do konkrétních věcí…

Oboje je možné a záleží jen na Vás, Vašich všeobecných znalostech ,,práce s počítačem“, obecných znalostech a odvaze. Také jistě i na tom, jestli jste připraveni něco pokazit, opravit a chybami se učit. Až získáte základní informace i praktické zkušenosti a bude se Vám zdát, že je to vlastně velice jednoduché, pak, vytrváte-li, otevřou se další okna možností. S nimi ale další nutnosti se učit nové metody, poznávat souvislosti, atd. Kdo půjde ještě dál, ten už bude muset vstoupit do základů programování, ale toto není nutné, můžete zůstat v první skupině tvůrců. Ti nepotřebují žádné obsáhlé odbornosti a stačí jim vytrvalost a trocha nadšení.

Pro vytvoření vlastních webových prezentací to plně stačí.

Pokud ale nechcete trávit čas učením a experimentováním, pak je dobré si nechat vytvořit základní web od někoho kdo už má více zkušeností. Pak už sami při úpravách svého takto ,,přejatého“ základu budete získávat potřebné zkušenosti a uvidíte, do jaké míry Vás to ,,chytne“, nebo v jaké skupině zůstanete tvořit…. Pokud jste při používání svého počítače spíše v roli ,,uživatele“, než tvůrce, bude pro Vás tato varianta použitelnější. Sice budete muset nejprve někomu něco zaplatit, ale budete mít funkční web, jehož další tvar, obsah a možnosti nebude odvislý od placení odborníků, ale budete mít vše ve svých rukách.


Má to i nějaké nevýhody?

Každá mince má dvě strany… A každá výhoda skrývá i nějakou tu podmínku, nebo i nevýhodu…

Nemám to doma

Instalace i data jsou na vzdáleném serveru a ne ve Vašem počítači

Zvýšená péče o data

Když se jim, tam kdesi na serveru něco pokazí, pokazí se i můj web. Musím tedy věnovat maximální péči ZÁLOHOVÁNÍ a péči o data

Závislost na spolehlivosti poskytovatele

Protože můj web ,,běží" u někoho na jeho serveru, musím si vybrat spolehlivého poskytovatele této služby. Má-li on výpadky, nedostanou se mí zájemci k mým stránkám.

Dostupnost

Když mi nepůjde doma připojení k internetu, nedostanu se ke svým stránkám ani ve svém vlastním počítači, protože WP funguje jen na serveru, ale ne v jednotlivém počítači. Dobrá zpráva je, že se to dá obejít instalací speciálního programu, pomocí nějž dostanu kopii celé své instalace do svého počítače a tam ji budu moci upravovat.

Opravitelnost

Je sice pravda, že jednoduchý web se dá vytvořit ,,na pár kliknutí" a spolehlivě pracuje....ale když se ,,to pokazí" je hledání problému náročnější a v některých případech nezbude, než opět najít toho odborníka, aby to opravil.

Jiný přístup

I když je práce na jednotlivé stránce podobná Wordu, celý systém práce s WP je jiný, než je člověk zvyklý a tak se musí naučit trochu jiným postupům a myšlení

Šablony

WP je jistě skvělá záležitost, ale nevystačíte jen s ním. On je jako obal, pod nímž je nástroj, kterým s ním uživatel ,,komunikuje“ a tomu se říká ,,šablona“. Tato šablona vytváří velmi různorodé prostředí, kterým uživatel teprve ve WordPressu vytváří to, co potřebuje. Je tedy velmi důležité, jaké možnosti šablona svému uživateli dá. Šablon je nepřeberné množství a jejich možnosti jsou velmi různorodé. Taková jednoduchá šablona umožní uživateli jen vložit text a obrázek do předem daných částí stránky, ale neumožní mu splnit jeho požadavky na to, jak má text vypadat, jak se má chovat, totéž pak s obrázky a dalšími prvky stránky. Zjednodušeně by se dalo říci, že každá šablona umožní vytvořit nějaký základní web, ale uživatel nebude mít moc možností, aby vypadal, jak on chce a už vůbec ne, aby měl nějaká vylepšení, která se už dnes považují za běžná.

Už v samotné základní instalaci WordPressu je několik základních šablon zadarmo. Z výše řečeného však logicky vyplývá, že šablona zadarmo toho nebude umět moc… Šablon je ohromné množství a mezi nimi je těch zadarmo dostatek, ale, jak jsem uvedl, budou mít omezené možnosti a také neposkytují uživateli nějaký luxus v ovládání – proto jsou pro začátečníka obtížněji ovladatelné. Mezinárodní stránky WP nabízí mnoho šablon, ale jejich popis neumožní přesnější představu o tom, jak bude šablona pracovat, také je popis v angličtině, což pro našince může znamenat určitá omezení. Důležité je i to, že neplacené šablony nemusí být jejich tvůrci udržovány a pravidelně upgradovány. Samotný WP je dost často upgradován do vyšší verze, a pokud doplňky s těmito upgrady nedrží krok, může se stát, že ve vyšší verzi WP, která je několikrát ročně, nebude už šablona fungovat.

Je proto jistější nákup takové šablony, která má dobrou technickou podporu, je aktualizována, nejlépe i lokalizována do češtiny a doporučí Vám ji někdo, kdo s ní má osobní praktické zkušenosti.

Šablonu si taky můžete nechat vytvořit programátorem přesně podle Vašich požadavků. To je ale jistě už pro někoho, kdo má vyhraněné požadavky, zde spíše podávám jen základní informace pro toho, kdo to ,,chce vyzkoušet sám". Šablona od programátora bude mír svůj servis, záruku a nějaký manuál, či proškolení k ovládání, ale bude ,,něco stát". Z hlediska začátečníka budou lepší šablony prověřené, vyzkoušené, pravidelně aktualizované a podle jazykové vybavenosti možná raději šablony v češtině. Zápasit s učením něčeho nového a ještě si nebýt jist, jestli je překlad dobrý, může být pro někoho další zátěž.

Je také důležité jakému účelu má web sloužit. Především, jestli to má být web prezentační, blogerský, nebo eshopový. Šablony bývají už nadefinované na nějaké určení, jde je ale většinou přizpůsobit, nebo jim přidat nějaké vlastnosti. Například pluginem Woocommerce můžete základní web rozšířit na eshop. 

Já používám šablonu Mioweb. Není zrovna nejlevnější, ale má dobrý servis a podporu, je aktualizovaná a uživateli dává dobrou škálu nástrojů pro tvorbu. Je v češtině.


Pluginy

Pluginy jsou pomocné moduly, které rozšiřují schopnosti WP a dodávají do něj další, užitečné funkce. Pluginy jsou často zdarma, což v jejich případě nemusí znamenat žádnou méněcennost. Pro výběr plugin platí podobně, jako u šablon, několik doporučení. Pluginy musí být jejich tvůrci udržovány a pravidelně aktualizovány. Samotný WP je dost často upgradován do vyšší verze, a pokud doplňky s těmito upgrady nedrží krok, může se stát, že ve vyšší verzi WP, která je několikrát ročně, nebude už plugin fungovat, což může vyvolat další problémy celého webu. Protože součástí aktualizací je i reakce na bezpečnostní útoky, je důležité nepoužívat neaktuální pluginy, protože tím můžeme ohrozit celý svůj web. A opět bezezbytku platí, že je užitečné, aby Vám plugin doporučil někdo, kdo s ním má praktické zkušenosti. Dále pak, aby neměla problémy s Vaší šablonou. Někdy je ale nezbytné to prostě vyzkoušet… Pluginy jsou úžasní pomocníci, ale nevhodně použité mohou WP znefunkčnit. Taky platí pravidlo méně plugin je pro WP lepší, než více.


Servis-údržba

Základní servis a údržbu si tvůrce webu provádí sám. Používá k tomu různé pluginy. Ať už je to antivirová kontrola, Fireval, optimalizace obrázků a mnohé jiné, najde se toho na stránkách wordpresu obrovské množství. Lze tu nalézt mnoho dobrých pomůcek bezplatně, jen je důležité se v tom zorientovat, nejlépe je, nechat si poradit od někoho, kdo má s uvedeným pluginem osobní zkušenost. U všech plugin jsou důležité dvě věci:

Musí fungovat tak, jak je přislíbeno.

Musí být pravidelně aktualizován, jinak se dostanete do problémů s bezpečností, ale i s nějakou kompatibilitou. Je tedy velmi užitečné se před instalací podívat, kdy byl plugin instalován a jak je udržován.

Musí spolupracovat s Vaší šablonou. To se vždy nedá tak snadno poznat. Dobří tvůrci šablon Vás upozorní, které pluginy mají s jejich šablonou problémy.

Když se web pokazí úplně, pak je dobré jej obnovit ze zálohy, proto je zálohování u WP důležitější, než kdekoliv jinde. Je nutné si stále uvědomovat, že to vše, co vidíte a vytváříte je kdesi daleko na nějakém serveru, ne u Vás v počítači...

A když se to pokazí hodně, pak už to chce hledat programátora, protože pomůckami se opravit nedá...

Zálohování.

Zálohovat jde různými způsoby. Jednak existují pluginy, které Vám provedou zálohu, další možností je, že to ,,umí" Vaše šablona a nejzákladnější  metodou je celý web zkopírovat do počítače pomocí pomůcky FTP.

Při všech operacích je nutné nezapomenout, že WP je vlastně umístěn na dvou místech. Jednak tam, kde Vám ho poskytovatel dovolil nainstalovat, ale současně existuje ještě ,,databáze", která je umístěna jinde, i když je to pořád u Vašeho poskytovatele hostingu. Pokud to tedy zálohovací plugin neumí, nebo si celý web kopírujete do počítače přes FTP, je nutno provést i zálohu databáze, bez ní Vám web nebude fungovat i když on sám bude v pořádku.

Provoz doma, ve svém PC.

Tuto informaci jsem přiřadil k servisu, protože na ,,normální provoz" není nutná, ale pro servisní a testovací provoz je velmi užitečná. Existují programy, které Vám ve Vašem počítači vytvoří prostředí, které připomíná server. Pro Vás samotné se to nijak zjevně neprojeví, ale pro Wordpress je to prostředí ,,pro jeho život" nutné.

To ale není pomůcka pro úplné začátečníky, a proto ji zde zmiňuji jen jako doplnění informací a možností.

V tomto módu si pak můžete svůj WP provozovat přímo na svém počítači, vše si vyzkoušet, prověřit a teprve potom to překopírovat na síť. Tím se vyhnete problémům, které jsou dost nepříjemné, totiž, že máte web hodně navštěvovaný a Vám se jej podaří natolik pokazit, že nefunguje, Vy jej neumíte opravit a hledáte nějakého programátora, který Vám to ,,rychle" zprovozní, což může být problém na pár dnů, ne minut a hodin...to je pak o nervy, vytváří to stresové situace a nic dobrého to nepřinese.