Servis počítačů a notebooků
Opravy, servis, poradenství, zajištění počítačů, notebooků, a programů za výhodné ceny.
Tyto stránky dávají jen maličký náhled do uvedené problematiky. Nejsou určeny pro odborníky, ale pro zájemce, kteří hledají základní informaci pro svou základní orientaci v těchto pojmech. Přidávám též nabídku svých různorodých služeb. Opět jen v nástinu...
U této techniky se rychle mění požadavky na její hardware. Proto velmi rychle ,,zastarají" a je s tím nutné počítat. Proto doporučuji používat počítače repasované. Mají vělšinou poloviční cenu, přitom mají dostatečnou záruku a není obtížné je v případě nutnosti i opravit. Jiná je situace u notebooků. Dnešní přístroje nejsou vyráběny na ,,dlouholetý provoz". Počítá se s tím, že vydrží záruku a pak si majitel koupí novější model. U notebooků to platí zvýšenou měrou. Opravy jsou velmi nákladné. Komponenty se v malém a uzavřeném prostoru často přehřívají a jejich životnost prudce klesá. Proto zázníkům nedoporučuji nákup repasovaných notebooků. Dnes i nový notebook mívá problém ,,ve zdraví dožít konce záruky"...
Chlazení počítačů a notebooků včetně jejich komponent se obecně podceňuje.
Dopady na výkon a životnost jsou však pozorovatelné. Také je vžité, že při čištění stačí prach vysát pomocí vysavače. To je však zcela nedostatečné, protože hlavním problémem není ten viditelný prach, ale prachové zátky uvnitř ventilátorů, chladičů a celého zdroje. U velkých znečištění a složitých tvarů je někdy nutné rozebrat celý díl. Všeobecně je nejlepším zdrojem tlakový vzduch, kterým se vše vytlačí ven z jednotlivých dílů. To ovšem nelze provádět v obytných místnostech...
Chlazení zdroje PC
Chlazení GK
Chlazení notebooků
Sestavování počítačů z jednotlivých komponent
Tuto problematiku nemá na těchto stránkách, které jsou spíše určeny laikům, smysl rozvádět. Kdo se ,,laděním počítačů" zabývá, pro toho by tu nebylo nic nového. Pro běžného uživatele by to bylo množství informací, pro něj s minimálním využitím Pro takové jen uvedu, že pokud chce člověk počítač ,,na míru", tedy ví pro jaké účely má sloužit, měl by se vždy dopředu dohodnout s prodejcem, aby nekupoval v přístroji komponenty, které mu k ničemu nebudou a naopak, aby mu nechybělo to, co bude potřebovat.
Počítač nebo Notebook?
Žel až příliš mnoho uživatelů je ovládáno ,,módní nabídkou". Co je propagováno více, to i on CHCE a koupí. Aniž by o tom více uvažoval, aniž by se poradil s někým ,,nestranným", což ovšem PRODEJCE NEBÝVÁ.
Počítač nebo notebook?
Co si vybrat?
Malé je milé, ale je to pro mne i dobré?
ALL IN ONE
Pokud jezdíte po světě, po zákaznících, pravidelně předvádíte jiným lidem nějaké prezentace u nich, apod., pak je pro Vás notebook jistě vhodný. Jen je nutné se zamyslet nad jeho výkonem, hardwarem, protože u notebooku se kromě harddisku a pamětí toho moc změnit už později NEDÁ.
I v tom případě je nutné rozvážit, jestli se budete jen dívat na poštu a webové stránky nebo budete s přístrojem i nějak ,,pracovat". Pak je například chytrý telefon nedostaečný, ale notebook může plně dostačovat.
Pokud většinou pracujete na nějakém stálém místě/doma, kancelář, chata/, pak je pro Vás notebook zbytečný. Jedinou skutečnou výhodu, kterou oproti stolnímu počítači má, tedy PŘENOSITELNOST, Vy NEVYUŽIJETE. Přitom ale poznáte všechny nevýhody, které notebook proti počítači má!
Co jsou ty nevýhody? Nemožnost jakéhokoliv podstaného vylepšení a radikální modernizace. Ve stolním počítači lze vyměnit cokokoliv a tak lze počítač zmodernizovat v jakémkoliv rozsahu. PC je větší, proto mají vnitřní součástky více chladícího prostoru a tím méně trpí přehřátím. Sice je možné k notebooku připojit externí monitor, ale bez něj, což je běžné užívání, máte menší zobrazovací plochu. Málokterý dnešní NB už nabízí rozměr 17", ale nabídka monitorů se bere od 22" výše. U velkého monitoru si můžete dovolit i vysoké rozlišení, jako např. 4k, u maličkého displeje si to moc neužijete.
Opravy notebooků/základové desky jsou často poruchové/ jsou velmi drahé, vícenásobně, než u PC. Nová základová deska pro NB musí být přesně na daný typ a bývá dvojnásobně drahá, než u stolního počítače. Do něj můžete vyměnit RŮZNÉ základové desky v různých cenových relacích, dokonce od různých výrobců. To dává uživateli při nutné výměně desky a procesoru mnohem více možností...
Počítače ALL IN ONe mne nijak nenadchly. Je to vlastně ,,stolní počítač strčený do monitoru“. Musíte k němu připojit myš a klávesnici, jako k běžnému. Takže vlastně ,,ušetříte“ jen trochu místa pod stolem, kde bývá počítačová skříň. To není žádná velká výhoda za to, že budete mít nevýhody notebooku, ale nebudete mít jeho výhody. Těžko si budete tento přístroj někde přenášet. Ovšem, stejně jako u NB si nebudete moci přístroj nějak modernizovat, jak ho koupíte, tak už zůstane. V malém prostoru uvnitř monitoru se budou součástky více přehřívat a to bude zkracovat jejich životnost. Zaplatíte za něj více.
Pokud je to finančně možné a člověk pracuje a baví se na více úrovních, pak je vhodné technologie zkombinovat.
Pořádnou odbornou činnost pak člověk vytváří na stolním počítači s výkonným hardwarem, slušným monitorem, aby si neničil zrak zbytečně. Videa, případně hry, grafiku, to vše si na větším monitoru s dobrou grafickou kartou v počítači může užít ,,naplno".
Když potřebuje někomu předvádět nějakou prezentaci, dělat menší práci na chatě nebo na cestách, pak je dobré mít i notebook a oboje synchronizovat, aby dokumenty, programy a nastavení nemusel přenášet z přístroje na přístroj.
Pro rychlý náhled na web, jaké bude počasí, rychlá informace o zprávách, apod., na to stačí ,,chytrý telefon", na nějakou skutečnou ,,práci" ale těžko.
Éra tabletů je myslím, už za námi. Tablet je jakýmsi hybridem mezi notebookem a chytrým telefonem. Možná i variací notebooku bez klávesnice. Podle mého je to něco jako ,,horší notebook" a dnes už je překonán.
Já používám hlavně stolní PC, v případě potřeby i notebook, tablet leží nepoužívaný na skříni a chytrý telefom používá hlavně manželka na rychlé náhledy na web...mne ničím nezaujal. Ale někde v autě, u vody, v lese, kdyby člověk něco skutečně nutně potřeboval...proč ne...
Staré nebo nové?
Počítače
Dnes je velká nabídka v tzv,. ,,repasovaných počítačích a noteboocích". Pod pojmem ,,repasované" se rozumí starší počítač, který byl opraven, vyčištěn, byl do něj nainstalován základní operační systém/většinou Windows/ a je na něj poskytována nejméně plná roční záruka. Cena bývá oproti novému poloviční, ale i menší. Nabízí se velké množství modelů, dokonce i s možností, že Vám prodejce vymění různé díly dle Vašeho výběru /myšleno pochopitelně jen u stolních PC/.
Vyplatí se to? Je to důvěryhodné?
Já nakupuji již několik let u firmy pocitacezababku.cz a jsem maximálně spokojen s nabídkou i komunikací. Nakoupil jsem už pár desítek počítačů s různými konfiguracemi a nikdy jsem nezaznamenal nějaký podstatnější ,,zádrhel". Pokud jsem potřeboval něco dořešit, vždy jsem našel ochotné pracovníky.
U počítačů bych tuto variantu DOPORUČIL. Vývoj jde příliš rychle dopředu a tak počítač, který kupujete za plnou cenu, stejně zestárne za dva roky a Vy se poohlížíte po jiném...škoda peněz za nový. Repasovaný Vám vykoná tutéž službu...
U notebooků /i tabletů/ bych s ohledem na jejich poruchovost a nákladné opravy neriskoval - ty kupuji jen nové. Totéž u monitorů, kde časem klesá výkon osvětlovacích prvků.
Programy
Dnes je tu i nabídka ,,použitých programů". Dříve s tím byl docela problém, protože dominantní tvůrce programů Microsoft prodej svých produktů podmiňoval různými nařízeními. Tím vlastně uživatel neměl jinou možnost než:
- koupit program za plnou cenu v autorizovaném obchodu
- koupit program s počítačem
Při havárii počítače nebo jeho odstavení z důvodu zastaralosti byl vždy problém, jak programy ,,dostat do jiného počítače". Obecně se to bralo tak, že si uživatel má vše koupit znovu. Jelikož programy Microsoftu vždy stály dost peněz, tedy každý byl v řádu tisíců, byla to pro uživatele docela nepříjemná situace, nepříjemné omezení.
Nyní více tvůrců programů přichází s variantou, která je PRO NĚ velmi výhodná. Jedná se o PRONÁJEM PROGRAMU, většinou na jeden rok s tím, že pak člověk znovu program zaplatí. Položka není malá, opět jsou to tisíce.
V obchodech Vám ne vždy poradí to, co je pro Vás nejvhodnější, takže ,,pronájem programu" Vám může být doporučen, aniž je to pro Vás skutečně nutné. Zatím jsou stále ještě i verze ,,trvalé", ale musí Vám o nich někdo říci. Jako příklad si můžeme uvést balík kancelářských programů OFFICE, který je nabízen ve verzi ,,365" /tedy na 365 dnů=jeden rok/ - zaplatíte pár tisícovek a každý rok si to zopakujete... Ještě stále je i verze pro daný rok, např. Office 2016 nebo 2019, které fungují trvale a nemusíte už nic dalšího nikdy platit. Mají jediné omezení, že jejich tzv. ,,podpora" je omezena na 10let od data vydání /tedy verze 2019 je podporována do roku 2029/ . Takzvaná ,,podpora" spočívá v tom, že výrobce po tu dobu vydává bezplatně opravy svého programu, tedy to, co se mu ,,nepovedlo" je opraveno a Vy za to neplatíte. Pokud máte verzi pronájmovou, pak ona podpora není časově omezena, ale řádně si za to každý rok zaplatíte...
Hlavní programy, o kterých zde mluvím, jsou: operační systém, který je pro přístroj nezbytný a zmiňovaný balík kancelářských programů Office. Běžný uživatel používá v počítači a notebooku téměř vždy operační systém Windows v různých verzích - nyní nejčastěji Windows 7, méně Windows 8 a současný Windows 10 a už i 11. Licence jsou trvalé, podpora je opět omezena. U Windows 7 již skončila, ale je přesto stále hojně používán.
Existují i operační systémy zdarma, které vycházejí ze systému Linux, ale u nich jsou poněkud větší nároky na znalosti uživatele a hlavně se nedají zkombinovat s různými speciálními technickými programy/grafické a jiné/. Na brouzdání po internetu, poštu a prohlížení videa, což jsou hlavní ,,zájmy" běžného uživatele, jistě plně postačí bez problémů. Jen si na ně zvyknout...
U těchto dvou skupin programů/Windows a Office/ existuje nyní zákonná možnost zakoupení použitých licencí. Pochopme to správně. Program sám je elektronický a tím nepodléhá ,,opotřebení". Je možné jej z instalačního souboru instalovat znovu a znovu v původní kvalitě. Pro každou novou instalaci na JEDEN počítač je nutné jedinečné licenční číslo. Kupuje se tedy vlastně jen to ČÍSLO/licence/. Program je většinou možné bezplatně stáhnout z internetu a pak nainstalovat kamkoliv.
Z toho vyplývá, že POUŽITÉ LICENČNÍ ČÍSLO nemá žádný vliv na ,,opotřebení programu", na rozdíl od použitého počítače.
Cena použitých programů je až několika násobně nižší, než je u nově zakoupeného programu. Podle prodejců těchto použitých licencí je vše dnes ošetřeno rozhodnutím mezinárodních soudních verdiktů a je zcela zákonné a bezproblémové. Já mohu ze své osobní zkušenosti říci, že jsem absolvoval audit těchto zakoupených ,,dříve již někým jiným, na jiném počítači použitých" programů samotným tvůrcem programů - Microsoftem a vše bylo odsouhlaseno jako správné.
Vyplatí se to? Je to důvěryhodné?
Já nakupuji již několk let u firmy www.vyhodny-software.cz a jsem maximálně spokojen s nabídkou i komunikací. Nakoupil jsem už pár desítek programů a nikdy jsem nezaznamenal nějaký podstatnější ,,zádrhel". Pokud jsem potřeboval něco dořešit, vždy jsem našel ochotné pracovníky.
Jelikož mi před chvílí dorazily emailem ,,nové podmínky" od Microsoftu, nemohu nyní říci, jestli to, co o programech platí dnes, bude ještě platit i v budoucnu. Zatím se ale zdá, že firmy prodávající použitý softvare s tím nemají žádné problémy... Rozhodně si vše dobře ověřte, vše je v pohybu a většinou to není pohyb dobrý pro spotřebitele.
Další programy...
Programů je dnes nepřeberné množství a proto nemá smysl to zde příliš rozvádět. Vše je vždy dané tím, na co být program použit. Jelikož jsem tyto stránky uvedl jako web-lidovka s náznakem nějaké filozofie ,,lidové ceny", zmíním některé z programů ,,zadarmo".
Trochu jsem toto téma free programů rozvedl v tomto článku...
Pokud budu mít nějaký zajímavý postřeh, informaci, zaujme mne něco, co by mohlo někomu pomoci - uvedu to v samoatatném článku Blogu
Svět je přehuštěn informacemi, doporučeními moudrých, kritikami chytráků i hlupáků...
Není snadné se v tom zorientovat. Je to ale NEZBYTNÉ pro osobnost člověka....
Vlastní Úsilí
Bdělost
Osobnost
Články s tématikou oprav počítačů, softwaru, řešení potíží, apod.
Zde bych chtěl zveřejňovat zajímavé informace, na které narazím při opravách počítačů. Nebudou to většinou mé rady, ale něco, co jsem našel na síti, když jsem řešil nějaký konkrétní problém..
Toto není poradna, nemám čas odpovídat na dotazy a diskutovat. Je to tedy jen pár informací, na které zde upozorním. Není to výzva k řešení Vašich potíží. Na to je na internetu více schopných IT, kteří Vám jistě poradí.
Nechci trávit čas mazáním a korigováním blogu. Proto jej budu používat jen jako informační pole pro má sdělení.
Chcete-li, přesto nějak zareagovat, pak jen emailem, nikoliv formulářem blogu, ten nechám neaktivní.
Vyzobáno po síti
Zde je pár zajímavých článků, které mi pomohly při řešení nějakého problému. Třeba pomohou i Vám...
Instalace Wndows 10 Pro vesrus Home
Jak spustit PC s W10 v nouzovém režimu
Jak zapnou automatické přihlašování ve Win
Jak zjistit licenční číslo u Win a Office
Jak zabránit nechtěnému odhlašování uživatele
Další články:
Máte-li zájem o více informací a o mou pomoc - kontaktujte mne